Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, Türkiye ile diyalog sürecine girdiklerini duyurdu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la istişare sürecine yeterli niyetle ancak dikkatli bir iyimserlikle girdiklerini belirtti.

Yerapetritis haftalık Proto Thema gazetesinin sorularını yanıtladı.

Türkiye-Yunanistan ilişkileri konusunda şu anda diyalog sürecinin başında olduklarının altını çizen Yerapetritis, kullanılan telaffuzlardaki üslup değişikliğinin ve Ege’deki barışın değerli kazanımlar olduğunu vurguladı.

Bu başarıların ne kolay ne de kolay olduğuna dikkat çeken Yerapetritis, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her halükarda, temel sorunlarımız üzerinde ilerlemek; dürüstlüğü, uzlaşma ortamına bağlılığı ve her şeyden önce, kozmik temel değerlere bağlı kalarak uluslararası hukukun sıkı bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Bizim eğilimimiz, büyük farklılıklarımızı, anlık tarihsel farkındalığımızı ve tarihsel farkındalığımızı ele almaktır. karmaşıklığının tam olarak anlaşılması. Ancak “Tutarlılık ve dürüstlüğün somut ve kalıcı örnekleri olması gerekir. Bir sonraki aşamada uluslararası yargıya taşınabilecek tek önemli farklarımız olan ‘kıta sahanlığının sınırlandırılması’ ve ‘münhasır ekonomik bölge’ konularına da değineceğiz.”

İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Yerapetritis, Yunanistan’ın her zaman her türlü şiddet ve terörizmi kınadığını, uluslararası hukuk çerçevesinde İsrail’in hukuki savunma hakkını tanıdığını belirtti.

Ierapetritis, Yunanistan’ın sivillere yönelik düşmanca tutumuna son vermesi, rehin alınan herkesi derhal serbest bırakması, sağlık gibi kritik hizmetlerden faydalanmak için insani koridor açması, Avrupa Birliği (AB) ve Körfez ülkelerinin saldırılarını kınaması ve uluslararası bir forum oluşturması gerektiğini söyledi. Sorunun kökenine değinmek için. İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirecek 5 maddelik bir plan önerdiğini hatırlattı.

Orta Doğu’daki gelişmelerin Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Koridoru ile Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında güç ilişkileri kuracak projeleri etkilemeyeceğini yorumlayan Yerapetritis, “Bu tür projeler uzun vadeli, birleştirici ve faydalıdır. ” söz konusu.

haberkartepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu