Ekonomi

Roubini: “Kripto paranın %90’ı dolandırıcılıktır” ve “FTX ve SBF istisna değildir”

Investing.com – “Dr. Doom” olarak da bilinen ekonomist Nouriel Roubini, Çarşamba günü verdiği bir röportajda kripto para birimlerine karşı hoşnutsuzluğunu bir kez daha dile getirdi.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Yahoo Finance’e konuşan Roubini, “Kripto paranın %90’ı tam anlamıyla bir aldatmaca. Bu bir suç faaliyeti… patlayacak gerçek bir balonu olan gerçek bir saadet zinciri.”

FTX’in çöküşü ve Sam Bankman-Fried’in çöküşü hakkında da konuşan ekonomist, “FTX ve SBF kuraldır, istisna değildir” dedi. “Bu insanların çoğu gerçekten hapiste olmalı. Hepsi gerçekten dolandırıcı.”

Roubini ayrıca kaynaklarına atıfta bulunmadan, “20.000 ICO’nun (ilk madeni para arzı) yüzde 80’inin resmi olarak dolandırıcılık olduğunu ve yüzde 17’sinin sıfıra düştüğünü” belirterek, bunların yüzde 97’sinin yatırımcıları için ağır mali kayıplara yol açtığını hesapladı.

Bu nedenle Roubini’yi bitcoinKendi örneğinde, elinde tutan kişilerin %99’unun mevcut fiyattan daha fazla satın aldığını belirterek, “[Crypto]’dan uzak durmalısınız, kesinlikle uzak durmalısınız” tavsiyesinde bulundu.

Blockchain teknolojisinin kendisi sorulduğunda, Roubini şüpheci davrandı ve bunun “tüm zamanların en abartılan teknolojisi” olduğunu düşündüğünü söyleyerek teknolojiyi “yüce bir veritabanı” olarak tanımlayarak “tek başına teknolojiye dayalı güven inşa edemezsiniz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu