Haber

Almanya Savunma Bakanı Lambrecht istifa etti

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Şansölye Olaf Scholz’a istifa mektubu sundu.

Christine Lambrecht, Almanya Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada görevinden ayrılma kararı aldığından bahsetmiş ve bunu Başbakan Scholz’a iletmişti.

Lambrecht şunları kaydetti:

“Aylardır medyanın bana odaklanması, askerler, silahlı kuvvetler ve Alman vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik politikası kararları hakkında tarafsız haber yapılmasına ve tartışılmasına izin vermiyor. Askerlerin değerli çalışmaları ve ordudaki çok motive olmuş insanlar. ön planda olmalı. Bu yüzden işimden ayrılmaya karar verdim.”

Kendisine bu fırsatı veren ve destek olan herkese teşekkür eden Lambrecht’in önümüzdeki günlerde konu hakkında açıklama yapması bekleniyor.

çok eleştiri aldı

Christine Lambrecht, görev süresi boyunca hatalarıyla ön plana çıktı ve kamuoyu eleştirisinin hedefi oldu.

Aralık 2021’de Savunma Bakanı olan Lambrecht, verdiği ilk röportajlardan birinde ordudaki rütbeleri bilmediğini söylemiş ve Rusya-Ukrayna harekatı başlamadan Ocak 2022’de Ukrayna’ya 5 bin miğfer göndereceğini açıklamıştı. Savaş.

Savunma Bakanı Lambrecht de oğlunu askeri helikopterle askerleri ziyarete götürdüğü ve oğlunun helikopterde çekilmiş fotoğrafını sosyal medyada paylaştığı için ağır eleştirildi. Lambrecht ve oğlu ziyaretin ardından tatile gitti. Lambrecht, söz konusu fotoğrafı kendisinin çektiğini aylar sonra itiraf etti.

Son olarak Lambrecht, yoğun eleştirilere neden olan yılbaşı gecesi havai fişeklerin ortasında bir yılbaşı mesajı paylaşmış ve muhalefet partileri onun istifasını talep etmişti.

ortaca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu